Żaglówki RC to pomniejszone odpowiedniki wielkich jednostek pływających. Modelarze wkładają dużo zaangażowania i pracy w ich budowę. Nic dziwnego więc, że powstają zachwycające wszystkich modele zdalnie sterowane, zbudowane z wysokiej jakości tworzyw i przy użyciu profesjonalnego osprzętu.

Z czego zbudowane są żaglówki RC?

Ogólna budowa żaglówki uwzględnia takielunek, kadłub oraz liczne urządzenia – sterowe, kotwicze itp.

Poniżej ogólny schemat budowy żaglówki:

budowa żaglówki

Kadłub jest przestrzenną złożoną konstrukcją stanowiącą podstawę żaglówki. Przód jest spiczasty, co umożliwia płynne poruszanie się. Tylna część, zwana rufą, często jest ścięta. Dno statku może mieć kształt płaski, obły bądź kilowy. Ten ostatni poprawia stateczność poprzeczną. Na dole kadłub ma zamontowane serwa steru, kierunku i żagli.

Takielunek zawiera wszystko to, co znajduje się ponad kadłubem, czyli: żagle (fok i grot), wciągarkę grota, maszt czy olinowania.

Takielunek można podzielić na stały i ruchomy. Maszty i liny usztywniające maszty wzdłuż oraz w poprzek, stanowią takielunk stały. Żagle oraz liny stawiające i opuszczające żagle stanowią natomiast takielunek ruchomy.

Szkieletowa konstrukcja żaglowca jest pokryta zewnętrznym i wewnętrznym poszyciem, na górze natomiast znajduje się pokład. Szkielet zawiera elementy konstrukcyjne wzdłużne i poprzeczne.

budowanie modelu żaglówki RC

Aby żaglówka z łatwością sunęła po wodzie, do budowy stosuje się lekkie a jednocześnie trwałe tworzywa. Podobnie jak w wypadku prawdziwych żaglowców, kadłub modelu zdalnie sterowanego często budowany jest z drewna dębowego, jodłowego, modrzewiowego, sosnowego lub drewna różnych gatunków mahoniu.

Na rynku można kupić żaglówki, które są już gotowe do pływania. Samodzielne zbudowanie modelu natomiast wychodzi dużo taniej, acz potrafi zająć sporo czasu. No ale czego się nie robi dla własnej satysfakcji 🙂

Aby samodzielnie zabrać się do budowy żaglowca nie trzeba posiadać niezwykłych umiejętności. Wystarczy znaleźć w sieci plany budowy modeli, kupić potrzebne materiały i zasiąść do pracy. Przy użyciu noża do tapet, papieru ściernego, kleju czy wierteł możemy wyciąć oszlifować i umocować elementy składowe. Na koniec trzeba zamontować serwa sterujące i przeznaczone do żagli i oczywiście maszt oraz pozostałą galanterię. A potem już tylko cieszyć się wodowaniem 🙂