Na rynku jest bardzo dużo jachtów RC typu RTR – czyli gotowych do zabawy zaraz po wyjęciu z pudełka. Wielu miłośników żeglowania decyduje się na gotowe zestawy, które można kupić w sklepie modelarskim. Zapaleni modelarze natomiast z zapałem podejmują się samodzielnej budowy modeli pływających.
W sieci jest bardzo dużo schematów, planów budowy jachtów RC, dlatego zadanie pomimo, że nie najłatwiejsze, to jednak wykonalne jeśli będziemy posiłkować się właśnie gotowym planem, najlepiej takim, z którego zrealizowane projekty możesz zobaczyć.
No dobrze, ale jednak jest to projekt, który wymaga od nas zagłębienia się w tematykę modelarstwa i poświęcenia sporo naszego czasu. Jak dużo czasu może nam pochłonąć wykonanie modelu żaglówki RC? Odpowiedź nie będzie jednakowa w każdym przypadku. Na pewno trzeba posiadać dużo wolnego czasu przez okres, w którym będzie nasz model RC tworzony. Jeśli będzie to nasz pierwszy model, może to potrwać nawet kilka miesięcy – przy założeniu, że poświęcimy nasz czas po powrocie z pracy. Jeśli poświęcimy całe dnie – cała budowa pewnie zajmie mniej czasu. Wielu modelarzy decyduje się na modele redukcyjne – ale wymagają one bardzo dużo pracy i dbania o szczegóły, dlatego bardzo wielu początkujących wybiera zbudowanie modeli nie będących redukcyjnymi.
Na co powinniśmy się przygotować przystępując do projektu “budowa jachtu RC”?
Przede wszystkim dokładnie przeczytać plan budowy, ale w sposób dokładny. Trzeba bardzo szczegółowo przeanalizować krok po kroku każdy punkt w planie, żeby wiedzieć na co musimy być gotowi. Musimy wiedzieć jakie będą koszty budowy modelu, koszty narzędzi, w jakie narzędzia i akcesoria musimy się zaopatrzyć. I teraz uwaga – żelazna zasada – nie zaczynajmy budowy bez uprzedniego zebrania wszelkich potrzebnych zasobów. Nic tak nie zniechęca do realizowania projektu, jak odwlekanie go w czasie spowodowane brakiem jakiegoś zasobu i przestojami.
Nie bójmy się pytać. Jeśli utkwimy z jakimś problemem, z którym pomimo ogromnego zaangażowania, nie jesteśmy w stanie sobie poradzić – zapytajmy o radę znajomego modelarza. Wiadomo, że każdy chce samodzielnie stworzyć swój model od początku do końca, natomiast marnowanie dni na nieudane próby rozwiązania problemu to strata czasu i energii.
Zdecydowanie potrzebna okaże się ława montażowa – w tej roli świetnie sprawdzi się drewniana drabina w rozmiarze większym niż planowana żaglówka RC. Na ławie montażowej bez problemu oraz z dużą dokładnością ustawimy wręgi, pawęż oraz dziobnicę.
W trakcie naszych prac, warto posiłkować się wydrukowanymi przekrojami, żeby np. wiedzieć jaka grubość balsy będzie nam potrzebna do poszczególnych przekrojów, a wszystko po to, żeby wyporność gotowego modelu nie różniła się dużo od tej jaka została założona w planie.
No i przede wszystkim trzymajmy się naszego planu działania i nie poddawajmy się. W chwilach zwątpienia na pewno pomocne okaże się wizualizacja 3D, na którą będziemy spoglądać. W końcu nic tak nie motywuje jak perspektywa tego, co powstanie w efekcie naszej pracy. A powstanie przecież przepiękny, jedyny w swoim rodzaju jacht zdalnie sterowany, który będzie źródłem wielu przyjemnie spędzonych chwil nad ulubionym jeziorem 🙂
31 stycznia 2022 at 02:36
Prawdziwy Sukces polega na tym, że dostajesz to, czego chciałeś :-). Szczęście na tym, że chcesz tego, co dostałeś.
3 lutego 2022 at 22:14
Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂